DOLAR 32,2507 0.21%
EURO 34,8996 0.15%
ALTIN 2.424,440,61
BITCOIN %
Ankara
14°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

63 okunma

Turizm destinasyonlarının yeni rakibi Samsun zirveyi hedefliyor

ABONE OL
9 Eylül 2023 15:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de yaz turizmi bu yıl da hareketli geçti.

Yurdun dört bir yanına yerli ve yabancı turist akın etti.

Her yıl vazgeçilmez tatil destinasyonları arasında yer alan Muğla, Antalya, Bodrum gibi illere ise yeni bir rakip doğuyor.

Turizmin gözdelerine yeni rakip: Samsun

Bağımsızlığa giden yolda ilk adımın atıldığı Samsun, turizmde hedefi adeta büyüttü.

Öyle ki turizmde zirveyi hedefleyen Samsun için, büyükşehir belediyesi hummalı çalışmalar yürütüyor.

Kent, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu ve Ladik Gölü gibi etkileyici manzaralara sahip.

Samsun

Yoğun ilgi görüyor

Doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin tarihi ve kültürel mirasa da sahip olan Samsun şimdiden yoğun ilgi görüyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, turizm alanında yürütülen çalışmaları anlattı.

“Kuzeyin cazibe merkezi olacak”

Maviyle yeşilin buluştuğu Samsun’un doğal güzellikleriyle kuzeyin cazibe merkezi olacağını dile getiren Demir, “Karadeniz’in merkezindeki Samsunumuzun doğal güzelliklerini tanıtmak ve markalaştırmak için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiğimiz bir dönemdeyiz.” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir

“Kuş Cenneti’ne ilgi gün geçtikçe artıyor”

Şehrin en önemli turizm destinasyonu olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde 364 kuş ve 554 bitki türünün yer aldığını anlatan Demir, şu ifadeleri kullandı:

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, dünyada eşi benzeri olmayan doğa harikası bir yer. Ülkemizde tespit edilen kuş türlerinin dörtte üçü deltada görülüyor. UNESCO Doğal Miras Geçici Listesi’nde yer alan Kuş Cenneti’ne ilgi gün geçtikçe artıyor. Her yıl 6-7 milyondan fazla kuşun göç sırasında konakladığı Kuş Cenneti’ni 2021’de 35 bin, 2022’de 50 bin kişi ziyaret etti. Ekim 2023 itibarıyla Kuş Cenneti’ni ziyaret eden turist sayısı 100 bini aştı. Gelecek yıl bu sayının 150 bine ulaşmasını bekliyoruz.

Samsun

“Samsun’u ziyaret eden turist sayısı yılda 900 bine ulaştı”

Samsun’un Antalya’ya göre daha geniş alanı içeren turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Demir, sözlerine şöyle devam etti:

Samsun tarih, doğa, spor, kaplıca, deniz ve sağlık turizminde önemli bir şehir ancak bugüne kadar bu potansiyelinden yeterince istifade edemedi. Çünkü turizm alanındaki yatırımlarını yakın süreçte geliştirmeye başladı ve bu çalışmalar hızla devam ediyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Sayın Mehmet Muş ile organize şekilde şehrimizin tanıtımı noktasında ciddi gayret sarf ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Türk Hava Yollarının yanı sıra medya ve iletişim organlarını içeren tanıtım atağına kalktık. Samsun’un turizm potansiyelini açığa çıkararak şehrimize turist çekmek için çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Kuş Cenneti, Şahinkaya Kanyonu ve Ladik Gölü başta olmak üzere diğer tarihi ve doğal güzellikleriyle Samsunumuzun tamamı önemli bir turizm destinasyonuna dönüştü. Turist sayısındaki artış hızımız Türkiye ortalamasının üzerinde. Samsun’u ziyaret eden turist sayısı yılda 900 bine ulaştı.

Samsun

“Gün gelecek Antalya’yı sollayacak”

Mustafa Demir, turizm konseptini ve kapasitesini oldukça genişlettiklerini ifade ederek, “Konaklamada 5 bin yatağı geçtik, hedefimiz 10 bin yatak kapasitesine ulaşmak. Samsun’un turizm potansiyeli Antalya’dan daha fazla, gün gelecek Samsun ziyaretçi sayısı bakımından da turizm geliri açısından da Antalya’yı sollayacak. 13 mavi bayraklı plajımız var. Arıtılmamış hiçbir atık suyu denize ve akarsulara vermiyoruz. 18 delikli golf sahamız, Avrupa’nın en büyük üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük bowling salonu bizde.” dedi.

Samsun

“Samsunumuz, Türkiye Yüzyılı’nda adından çokça söz ettirecek”

Bu vizyon dahi tek başına çok önemli. Şehrimiz, hükümetimizin imkanlarından da ciddi anlamda istifade ediyor. Samsun’un ihracatı 1 milyar 600 milyon dolar. Bu rakam yakın gelecekte 3 milyar doları, ikinci planda 5 milyar doları bulacak. Sanayide, ticarette, eğitimde, teknolojide, çevre temizliğinde öncü konumdayız. Samsunumuz, Türkiye Yüzyılı’nda yurt içinde ve yurt dışında adından çokça söz ettirecek. Bu hedef ve vizyonla çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’de tek başına en büyük kamu projesini biz uyguluyoruz. Şehrimizde tamamen yerli üretim elektrikli otobüsler hizmet veriyor. 20 tane daha elektrikli otobüs alacağız. Muhtemelen seçimlerden sonra siyasilerimizin de katkılarıyla tüm toplu ulaşımı elektrikli otobüslerle sağlamayı hedefliyoruz. Böylece toplu taşımada sıfır karbon salınımına ulaşacağız. Samsun’un geleceğe en güçlü şekilde hazırlanması için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz.

Samsun

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş